Translate

niedziela, 15 października 2017

Energia w naszych domach PUNKT KRYTYCZNY

Korzystając z chwili, kiedy to po pięknym, słonecznym dniu mam chwilę na refleksję, chciałabym Was zaprosić na kolejny odcinek serii PUNKT KRYTYCZNY - Energia w naszych domach. Temat ważny dla każdego z nas, bowiem szukając odpowiedzi na nurtujące nas pytanie - jak oszczędzać na rachunkach, uzyskujemy również odpowiedź, jak dzięki oszczędnościom możemy uratować naszą planetę. 


W dzisiejszych czasach technologie i udogodnienia są dla nas czymś oczywistym. Coraz to lepsze i większe smartfony, klimatyzacje, także w domach, samochody i inne technologiczne nowinki potrzebują ogromnych pokładów energii. I pomyśleć, że każdy z nas z nich korzysta. Pomyślcie, gdyby ich ilość pomnożyć przez liczbę ludzi z nich korzystających, wyszła by kosmiczna liczba...

Rzeczywistość jest jednak taka, że nie ma możliwości by cofnąć się o krok i zrezygnować z tego, co dała nam technologia. Zbyt bardzo jesteśmy przywiązaniu do udogodnień z nią związanych.
Więc co możemy zrobić? Przede wszystkim musimy zracjonalizować zużycie energii. 

Gdy spojrzymy na poniższy wykres od razu rzuci się nam w oczy, że transport i przemysł potrzebuje dużą ilość energii, jednak największą jej ilość zużywamy w naszych domach.

źródło Fundacja WWF, seria "Punkt krytyczny" 

Wiele z naszych domów i mieszkań jest wciąż nieocieplonych. Ciepło z mieszkania nieocieplonego przenika przez niską izolacyjność termiczną ściany zewnętrznej, przez co koszt oraz energia do ogrzania takiego domu jest zdecydowanie wyższa niż domu ocieplonego. 
Kolejnym problemem jest sam opał. Wielu Polaków wciąż ogrzewa swoje domy węglem słabej jakości lub co gorsza śmieciami. Ważne więc, by modernizować energetycznie istniejące już budynki, a dla nowych wdrożyć wysokie standardy oszczędności energii.

Budując dom od podstaw możemy skorzystać z wielu rozwiązań, które nie powodują wysokiej utraty energii. Takimi energooszczędnymi domami są domy pasywne, które w okresie zimowym na ogrzanie i wentylację potrzebują aż 7 razy mniej energii na m² niż inne, nowe budynki.
Budowa domu pasywnego jest opłacalna, nawet mimo tegi, że koszt jego wybudowania może być większy o ok. 4-20%. Podczas jego użytkowania oszczędzamy na rachunkach i to jest bardziej opłacalne. 

Dom pasywny. źródło Fundacja WWF, seria "Punkt krytyczny" 

Dom optymalny. źródło Fundacja WWF, seria "Punkt krytyczny" 

Aby dodatkowo zredukować zużycie energii, zwracajmy uwagę na klasę energetyczną kupowanych sprzętów. Informację o jej wysokości znajdziemy na etykiecie każdego z nich. Pamiętajmy, im większa klasa energetyczna, tym mniejsze rachunki, a oszczędzając dbamy o nasze środowisko. 

"Mądre gospodarowanie energią to kluczowy element walki ze zmianą klimatu"
Możemy wygrać tę walkę będąc świadomymi konsumentami.

Jeśli temat Was zainteresował, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam Was na stronę
PUNKT KRYTYCZNY. ENERGIA ODNOWA.


4 komentarze:

 1. Ciekawy temat,myślę że co raz więcej ludzi zwraca na to uwagę

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja! Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na zmiany klimatyczne, ponieważ zaczynają nas dotykać bezpośrednio. Upalne lato, brak zimy. To już się dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie można znaleźć więcej zdjęć tego drugiego budynku?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszelkie dostępne mi informacje zawarte są w filmie. Można się zgłosić do WWF z prośbą o pomoc w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń