Translate

poniedziałek, 30 października 2017

PUNKT KRYTYCZNY Trujące powietrze

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nasilający się problem - smog. Mieszkając na Śląsku, nie da się o nim zapomnieć... niestety... Jak wiemy smog powstaje w skutek zanieczyszczeń powietrza, za które odpowiedzialny jest człowiek, a z pogorszeniem jakości powietrza mamy najbardziej do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Ogrzewając domy często złej jakości paliwem (węgiel, ekogroszek, biomasa), emitujemy do atmosfery szkodliwe pyły, które gromadząc się w powietrzu tworząc smog. Temu efektowi sprzyja także pogoda. Brak wiatru, mróz lub wyż sprawiają, że pyły zamiast unosić się do góry, tworzą przy powierzchni ziemi trującą mgłę. 
Co możemy zrobić, by było lepiej? Zapraszam Was na kolejny odcinek serii PUNKT KRYTYCZNY - Trujące powietrze. 


"Polska węglem stoi. Nasza energetyka opiera się na nim w ponad 80%. To więcej niż w jakimkolwiek kraju Europy. Kiedyś był to powód do dumy, teraz już nie"

Źródła emisji gazów cieplarnianych to:
źródło Fundacja WWF, seria "Punkt krytyczny" 

Spalając węgiel, ropę i gaz trujemy nie tylko środowisko, w którym żyjemy, ale także nas samych. Smog, który swą nazwę otrzymał po połączeniu dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła) jest wyjątkowo niebezpieczny. Przenika przez pęcherzyki płucne i dostając się do krwiobiegu powoduje osłabienie układu oddechowego. 

Polska to niestety kraj smogu. Zatrważająca jest ilość polskich miast, gdzie alarmy smogowe bywają większe niż w Pekinie. Uwierzycie, że w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, aż dwadzieścia dziewięć miast to polskie miasta? W pierwszej dziesiątce także królujemy, jest nas aż sześć! Sytuacja jest tragiczna.


źródło Fundacja WWF, seria "Punkt krytyczny" 

Smog to problem lokalny, ale to nie transport i przemysł są jego główną przyczyną. Palenie w domowych, nieefektywnych piecach węglem złej jakości (muł, flot), albo co gorsza "czym popadnie" ma największe znaczenie w jego powstawaniu. Trujące substancje zawarte w tym, czym palimy w piecach przedostają się do powietrza, a my je wdychamy. Można to porównać do wypalenia kilku papierosów dziennie, kiedy rzeczywiście ich nie paliliśmy. Według Światowej Organizacji Zdrowia, smog co roku przedwcześnie zabija 3 mln ludzi. Nowotwory, zawały, zatory to choroby, których przyczyną jest także smog. Nie zgadzajmy się na to. Trzeba działać!

Dzięki zmianom w prawie, możemy przeciwdziałać trującej sile smogu. I tak w Małopolsce i na Śląsku zostaną wprowadzone normy dla domowych kotłów. Zakazanym też będzie palenie w piecach węglem najgorszej jakości. Gdyby prawo te zmienić dla całej Polski, nasze powietrze by na tym zyskało. 

Więcej informacji oraz rady ekspertów znajdziecie na stronie Energia OdNowa











11 komentarzy:

  1. Wszystko to prawda ale to nasze państwo powinno rozwiązać problem. A oni zakazali palić mułem, flotem i natychmiast podwyższyli cenę węgla .Coś tu jest nie tak. Ja bardzo chętnie będę ogrzewać dom ekologicznie nie węglem , gazem ale życia mi nie starczy żeby spłacić kredyt na modernizację kotlowni i jej utrzymanie

    OdpowiedzUsuń
  2. Te statystki z tyloma Polskimi miastami w czołówce są przerażające :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny wpis. Trzeba ludzi co raz bardziej uświadamiać o skali i zagrożeniu jakie nas dotyczy, bo nie wiele osób zdaję sobie z tego sprawę..

    OdpowiedzUsuń
  4. "Ogrzewając domy często złej jakości paliwem (węgiel, ekogroszek, biomasa)" generalnie ekogroszek to węgiel. Z tym, że problem nie leży w węglu a bardziej w umiejętności nastawienia pieca przez użytkownika i w jakości opału. Jeżeli wrzucasz mokry, drobniutki węgiel i na dodatek źle nastawisz piec to idzie mocny dym z komina i zatruwa środowisko. Ja jestem użytkownikiem pieca na ekogroszek i z mojego komina dym praktycznie się nie wydobywa (piec Defro, węgiel Stabek).

    OdpowiedzUsuń
  5. Smog to nie tylko palenie w piecach, zawsze się paliło i było. Ale kiedyś samochód miała co niektóra rodzina. Dzisiaj w rodzinie jest kilka samochodów a dlaczego? Bo komunikacja miejska źle działa i to jest wina gmin. Jeśli ludzie do pracy , na studia mieliby dobry dojazd to nie jeździliby samochodami tylko tańszą komunikacją. Winę za smog ponosi państwo i zrzuca problem na obywateli.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, że główne rozwiązania leżą po stronie państwa. Powinny być normy paliw, żeby nie było na rynkach najgorszych paliw (w tym EkoGroszku!) Zimą to głównie palenie w piecach jest przyczyną smogu i jest to bezpośrednio związane z tym co do nich wkładamy. A komunikacja jest problemem w miesiącach letnich. Transport publiczny rzeczywiście leży i jest to odpowiedzialność gmin. Ale są też rzeczy, które możemy zrobić my. Teraz np. mieszkańcy Podhala wywierają nacisk na swoich radnych żeby uchwalili budżet na połączenia transgraniczne, żeby nie trzeba było jeździć samochodem na Słowację tylko łatwo przemieszczać się po okolicy autobusem. Można to samo zrobić w swojej gminie. Warto, będzie taniej, czyściej i bezpieczniej.

      Usuń
  6. I będzie coraz gorzej, jeśli nie zadbamy o stan naszego środowiska. Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się o problemach związanych z klimatem, zapraszamy na nasz portal chronmyklimat.pl.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja polecam katalizator Inwex Redox do paliw stałych? Kosztuje niewiele, a oszczędności ogromne, tym bardziej przy obecniej cenie za węgiel.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń